vineri, aprilie 24

Dancing with myself

vineri, aprilie 24
In seara asta, pe mansarda, o pereche de tocuri joase, cu taior de stofa si fusta cu talie inalta danseaza fara pereche. "Le frantuzism" mi-a iesit prin urechi si s-a materializat intr-o fillete cu bob si zambet larg.

Well there's nothing to lose
And there's nothing to prove
I'll be dancing with myself.



P.S:Rockereala din mine face scandal...O s-o trag de urechi :)


miercuri, aprilie 22

O tara intreaga de papadii

miercuri, aprilie 22

Cum sa fii trist cand vezi o umbreluta galbena, ce vorbesc, o mare de umbrelute galbene pe un cer verde si racoros?
In fiecare petec de iarba, deschise opulent si cochet, se inalta zvelt. Cum se face ca atunci cand o suparare iti intuneca gandurile , ochii intalnesc o corola galbena, ca un soare pitic, si supararea se topeste sub razele lui de veselie.

marți, aprilie 21

Ganduri nocturne

marți, aprilie 21

Cand imi ridic mainile simt ca bratele o sa mi se alungeasca incet si elastic c atre cer si ca. o sa prind un nor pufos si umed in palma. Dupa urechi am aripi stravezii care imi ridica, in acelasi ritm lent, capul de pe umeri. Doar de glezne am legate doua pietre grele.
Patul e prea ademenitor pentru somn, ma mut in sufragerie,pe canapeaua jerpelita si tare. Miroase a ceai cald de musetel. E liniste si albastru. Se aud doar pasii talpilor desculte pe parchet si zgomotul facut de mina creionului pe foaia alba, liniata, de hartie.


Sunt franta, obosita, extenuata etc. Toata noaptea am scris la rezumate, lasate (ca de obicei) pentru ultima zi de vacanta

luni, aprilie 20

Ada

luni, aprilie 20
Petru cei interesati, am lasat-o balta pe Ada. C'est la vie!

duminică, aprilie 19

duminică, aprilie 19
In primul si primul rand :Hristos a inviat!
In al doilea rand, as fi vrut sa spun ceva despre vocea de caer a scotienei voinice Susan Boyle. Sunt multe cuvinte prea mici pentru a descrie vocea ei, dar multe prea mari pentru a-i descrie infatisarea. Ea demonstreaza cat pot fi oamenii de superficiali, de cata incredere si curaj ai nevoie pentru a iesi din anonimat cu o voce minunata, dar cu 20 de ani si 10 kilograme in plus.




Si in al treilea rand, pun aici o melodie pentru cineva caruia nu ar cum sa nu-i placa pentru contine versul:
"All we need is beer and love"

vineri, aprilie 17

Ca-la-rasi...fragmente

vineri, aprilie 17
Internatul Banulescu
Camp stanga, camp dreapta, in fata o benzinarie. Miroase a tocana de la cantina. O fata plange pentru ca a luat nota mica.
*
Saltea curbata la mijloc, atingand podeaua.Trei arcuri iesite din saltea. proeminente:masaj la baza coloanei.Miros ciudat venind din baie :).

Ma pic pe el de Pic

Cu riscul de a enerva calarasenii: am pierdut 3 (trei) microbuze (vin din jumatate in jumatate de ora) care transporta oamenii din mijlocul campului spre oras, dupa ce au umplut sacose din minunatul hypermarket cu nume de lipici. Nu din cauza ca nu eram acolo la timp,din cauza ca am fost spulberati de o gloata de localnicii turbati care se impingeau din rasputeri, injurau si asudau pentru a prinde un loc in minunatul autobuz(wtf?!).O doamna solida de vreo 60 de ani m-a daramat si sacosa mi-a fost calcata in picioare, aveam acolo cateva carti.
Replica geniaala venita din microbuz, in inghesuiala infernala, venita din partea colegului de la Brasov:"Ma pic pe el de Pic!"

Aici as putea detalia, pentru ca sunt sigura ca cititoarii nu ma stiu ca fiind nervoasa sau emotiva. Pot sa aspun ca acum am simtitcum mi se strange stomacul, cum am capul strans intr-o menghina si ca imi vine sa urlu. Eu si ceilalti elevi olimpici am fost tarati pe jos, injurati de mama, tata, sfinti,rude indepartate, stramosi, impinsi, loviti...Pentru ce? Am venit sa luam paine si niste banane, oameni buni!Pentru ca bucataresele isi bat joc de mancarea de cantina, pentru ca oamenii mai trebuie sa si manance.

Dunarea(Am luat un vaporas de la Chiciu, pentru cunoscatori)

Liniste, apa minerala, somn, trezit cu capul inundat de soare, val argintiu, privire, raset, vant, plete.

Calarasiul per total

Lasand la o parte gustul amar lasat de Pic, Calarasiul mi s-a parut o combinatie intre comuna si oras, eu avand placerea sa ma intalnesc cu o vaca in timp ce traversam strada spre benzinarie.Ce-i drept era legata de o caruta, la care tragea un calut slab(sic).
Centrul arata a orasel cochet, insa faleza m-a vrajit. As dormi acolo, pe oo banca, ca sa ma trezesc in linistea apei si sub privirile paterne ale lui Dromichaites.

Concluzie

Calarasi:dezamagire usoara.
Premiu:frumusel.
Drum:sforait.
Vreau:o baie si (sau in?!) supa de rosii
Ma intorc: atunci cand m-o purta vantul pe plaiurile sudice.
Amintiri:o pietricica luata din decorul din interiorul Pic-ului.Un pulover negru primit cadou de la o vanzatoare pentru ca sunt din Brasov si zambesc frumos.Zambetul trist pe care il are Diurpaneus ( nume mai lung al stramosului nostru dac) in statuie de langa faleza.Aaaaapa.

duminică, aprilie 12

71% percent man ?!

duminică, aprilie 12
O prietena mi-a tradus rercent blogul in engleza pt., citez, "un proiect tare". Ideea e ca ea trebuie sa traduca un blog care ii place si o opera (scurta) a unui scriitor consacrat, sa stie sa se adapteze situatiilor, sa stie sa traduca adecvat stilului, etc. (vrea sa devina translator).

Si, de point is ca ea mi-a introdus blogul, tradus in engleza, intr-un software care analizeaza genul autorului blogului. Dupa parerea astora sunt 71 percent man.
Pentru ca softul functioneaza pe key-words m-am tot gandit care ar putea fi cuvintele care i-au facut sa creada ca sunt barbat(a).

sâmbătă, aprilie 11

Ca-la-rasi

sâmbătă, aprilie 11
De obicei ma cuprinde o febra placuta. Imi place sa inghesui lucruri in geamantan, sa nu dorm o noapte intreaga pentru ca trenul intarzie etc.
Dar cheful de calatorie mi s-a taiat cand azi, in Brintex, cautand sosete si slapi pt. calatorie, n-am reusit sa gasesc o oaza de liniste (nici macar in mintea mea) in care sa ma afund in acea debara plina de haine, mirosind a plastic si a jeg.

Eh, m-am calmat, am mers cu bicicleta prin cartier...Luni dimineata iau rapidul de Bucuresti. Mai schimb un tren si ajung la Calarasi, unde o sa stau vreo cinci zile pentru olimpiada nationala la tehnologie. Si n-am mai vazut niciodata Calarasiul si sunt curioasa.
Din cartea de geogra am vazut (stiam deja aproximativ) unde e. La Dunare, pe langa Constanta. Prin el trece Dunarea (adicatelea bratul Borcea). Mereu mi-a placut Dunarea...De fapt de cand am stat o vara intreaga la niste pescari din Delta.
De pe wiki am inteles ca e un oras industrial (perspectiva nu prea imbucuratoare) si o recenzie a populatiei care incepe de prin 1833, lucru care ma intereseaza in mod deosebit (not!).
Eeee, dar acum sa vezi: am intrat pe un site de poze. In ele sta adevarul, in cele facute de amatori, amatori fascinati de orasul lor, indragostiti de el.
P.S: Pozele de aici


joi, aprilie 9

Imi simt sufletul mugur de fluuier

joi, aprilie 9
A plouat mocaneste azi, dupa o dimineata stralucind a soare si buna dispozitie. Mi-am schimbat corzile la chitara si mi-am cautat prin CD-uri.
Acum ma dor degetele de la corzile noi (sunt putin mai taioase decat cele vechi) si scriu postul pentru ca testatura e rece si degetele fierbinti si pentru ca imi simt sufletul mugur de fluier :)

miercuri, aprilie 8

O bucatica de muzica

miercuri, aprilie 8
Doua trupe cu un feeling deosebit, despre care nu stiu prea multe, nu pot spune ca sunt un fan inrait al alor, dar pe care le iubesc intr-un fel ciudat si capricios.

Taxi
In primul rand, pentru mine Taxi= Ochelarii rotunzi si fumurii ai lui Teodorescu.
In al doilea rand, sunt extrem de originali ca sound si versuri...Au melodii vesele si triste, facute in gluma sau profunde, dar TOATE au acel "ceva". Il simti si asa poti recunoaste o melodie Taxi, chiar daca ai auzit-o prima oara.
In al treilea rand...I looove vocea nazala a lui Dan.
In al patrulea rand...Atitudinea degajata de trupa e tanara,adolescentina chiar. In declaratii au reflexii inteligento-haioso-serioase.
Si poate cel mai important motiv...asta
Prima melodie ascultata...Taxi-Suaue :)

Cargo
Think Cargo...Il vezi pe pletosul de Igrisan?
Au melodii frumoase, "grele", "barbatesti", dar foarte sensibile dupa tot stratul de spray Adidas.
Nu m-a interesat in mod deosebit ce a fost cu Kempes. Omul are voce foarte frumoasa, dar nu imi place sa suspin dupa zidari plecati in Australia.Igrisan este foarte bun si mentine putin din vechiul feeling al formatiei, asa ca ...ei canta eu ascult.
Prima melodie ascultata...(ca si toata lumea, de altfel...Daca ploaia s-ar opri).

 
Design by Pocket